Arızalı araç nedeniyle oluşan zarardan dolayı maddi manevi tazminat hakkı

  • Araçlarda kaza anında ‘airbagin açılmaması, araçtaki elektrik arızası nedeniyle aracın kullanılamaz olması, can ve mal kaybı gibi’ üreticiden kaynaklanan arızalar nedeniyle kişi madden ya da manenen zarara uğrayabilmektedir. Bu zararın nasıl tazmin edileceği, ayıbın tanımı,ayıplı araçtan dolayı kimlerin sorumlu olduğu  konularında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından ‘Ayıplı Malın Neden Olduğu Zararlardan Sorumluluk Hakkında Yönetmelik’ 13.06.2003 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. 
  • Bu düzenlemeye göre ‘Piyasaya sürülen ayıplı bir maldan zarar gören tüketici’ zararın tazminini talep edebilecektir. 
  • Ayıplı araç, ‘Malın piyasaya sunum tarzı, makul kullanım şekli ve piyasaya sürüldüğü an ve benzeri diğer hususlar göz önüne alınarak, bir kimsenin o maldan haklı olarak bekleyebileceği güvenliği sağlamayan mal ayıplı sayılır.’
  • Ayıplı bir aracın bir kişinin ölümüne veya yaralanmasına veya bir malın zarar görmesine sebep olması halinde imalatçı/üretici doğan zararı, kusuru aranmaksızın tazmin etmekle yükümlüdür.
  • İmalatçının/üreticinin, sorumlu tutulabilmesi için zarar görenin, malın ayıbını, uğradığı zararı ve ayıp ile zarar arasındaki nedensellik bağını ispat etmesi gerekir. Eş deyişle zararın araçta bulunan üretimden kaynaklanan bir nedenden meydana geldiğinin ıspatlanması gerekecektir. Bu kapsamda açılan davada bilirkişiler gerekli inceleme yaparak varsa üreticinin kusurunu ortaya koyabileceklerdir. 
  • Ayıplı malın neden olduğu her türlü zararlardan dolayı yapılacak talepler, zarar görenin, zararı, maldaki ayıbı ve imalatçının/üreticinin kim olduğunu öğrendiği veya öğrenebileceği günden itibaren üç yıllık zamanaşımına tabidir.
  • Ayıplı malın neden olduğu her türlü zararlara karşı tazminat talepleri, zarara sebep olan malın piyasaya sürüldüğü günden başlayarak on yıl içinde yapılabilir.
    AV. TEVRAT DURAN,İstanbul

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir