Araçtaki arıza yetkili servisteki tamir işlemine rağmen giderilemiyorsa tekrar arıza veriyorsa tüketici aracın bedelinin iadesini isteyebilir.

Araçtaki arıza yetkili servisteki tamir işlemine rağmen giderilemiyorsa tekrar arıza veriyorsa tüketici aracın bedelinin iadesini isteyebilir.

Av.Tevrat DURAN,Adres: Atatürk Mah.Güner Sok. No:1 Kat:36 D:295 İkitelli-İSTANBUL (Mahmutbey Gişeler -TEM Hospital-İETT Garajı yanı) Tel: 0553 254 81 34
Av.Tevrat DURAN,Adres: Atatürk Mah.Güner Sok. No:1 Kat:36 D:295 İkitelli-İSTANBUL (Mahmutbey Gişeler -TEM Hospital-İETT Garajı yanı)
Tel: 0553 254 81 34

6502 sayılı yasa kapsamında araç sahibi tüketici ‘tamir, bedel indirimi, sözleşmeden dönerek bedel iadesi veya değişim’ talep edebilecektir.  Alıcı ve satıcı bu taşınır ( araç) satım sözleşmesinin iki tarafıdır. Yasa ve sözleşme iki tarafa haklar ve borçlar yüklemiştir.

Tüketici aracındaki arıza nedeniyle ; ‘aracın yenisiyle değişimini’ ya da ‘onarımını’ istemişse alıcının talep hakkı sona erer ve ‘ya yeni aracını alır’ ya da ‘aracı tamir’ edildiğinden kullanmaya devam eder. Burada iyiniyetli olark sözleşmeyi bozmadan yeni duruma uyarlayarak sözleşmenin devamı iradesi alıcıda vardır.

Ancak tüketici aracının onarımını yetkili serviste yaptırmış fakat onarım başarısız  olmuşsa yani araçtaki arıza giderilememişse ya da yeni aracı da ayplı çıkmışsa tüketici diğer seçimlik haklarını kullanabilecektir. Çünkü alıcı araç sahibi,elindeki sözleşmeyi sona erdirme gibi bir hakkı kullanmayıp  arıza halinde sözleşmeyi ayak tutmak yani aracını kullanmaya devam etmeyi istemektedir. Bu durumda satıcı araç sahibinin bu sözleşmenin ifası talebini yerine getirmezse alıcı yani araç sahibi 6098 sayılı yasanın 125. Maddesince sözleşmeden dönerek 6502 sayılı yasadaki diğer haklarını talep edebilecektir.

Hatırlayalım; bu durumda araç sahibi

-sözleşmeden dönerek ödediği bedeli ve yaptığı masrafları

arıza nedeniyle bedel indirimini talep edebilir.

arıza ayıplı üretim şanzıman arıza Örneğin aracındaki basit bir çizik dolayısıyla dürüstlük kuralı nedeniyle araç değişimi ya da bedel iadesini isteyemeyen alıcı tamir hakkına başvurmuş fakat aracı yetkili servisce birtürlü tamir edilememişse artık alıcı yenilik doğuran(inşai)  bir irade beyanıyla noterden ihtarname ile ‘araç için ödediği bedelin iadesini’ talep edebilecektir. Çünkü Satıcı kendine tanınan bu şansı iyi değerlendirememiş alıcının başka çaresi kalmamıştır.

Bu durumda araç sahibi yasaların kendisine tanıdığı bu hakkı zamanaşımı süresi içinde taleplerini ileterek satıcı, şartları varsa üretici, distribütör, ithalatçıya karşı kullanabilir.

AV. TEVRAT DURAN, İstanbul-İkitelli

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir