Araç sahipleri garanti kapsamında ortaya çıkan arızayı tamir ettirmeden önce bir defa daha düşünmelidir.

 

  • Aracı garanti kapsamında arıza yapan tüketici, tamir seçeneğini kullanmadan bedel iadesi hakkını kullanabilmektedir.İlk arızada tamir seçeneğini kullanan ruhsat sahibi bedel iadesini isteyemez. Tüketici bedel iade hakkını kullanabilmesi için aynı arızanın bir defa daha tekrarlamasını beklemelidir. Arıza tekrarlarsa sözleşmeden dönerek ödediği bedelin iadesini dava edebilecektir.
  • Tüketici Yasası kökünden değişmiş 4077 sayılı yasa yerine 6502 sayılı yasa yürürlüğe girmiş ve yasaya bağlı yönetmelikler de değişmiştir.
  • Seçimlik haklar yenilik doğurucu nitelikte ve tüketilen haklardan olup bu hak onarım hakkı olarak seçilip tüketilmişse ve ayıp da tamir suretiyle giderilmişse tüketicinin sözleşmeden cayma hakkını kullanması mümkün değildir. Ancak bilirkişi incelemesi sonunda araçta bir ekonomik değer kaybı olduğu da anlaşılırsa bu durumda mahkemece <çoğun içinde azın da istendiğinin kabulü gerekir> kuralı gereğince sadece bu değer kaybına hükmeder.
  • O nedenle tüketicilerin bilinçli olarak kararlarını vermesi gerekir. Bu kapsamda tüketicilerin ‘tüketici örgütlerinden ya da avukatlardan hukuki destek almalarını ‘ tavsiye ederiz. 28.4.2016

AV. TEVRAT DURAN,İstanbul,Halkalı

Randevu almak için: 0553 254 81 34

İletişim: tıklayınız

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir