Araç değişimi/aracın iadesi davalarında araç sahibi tüketicilerin bilmesi gerekenler

 • Bu yazı ile amacımız garanti kapsamında olan araçta fabrikasyon yani üretimden kaynaklanan arıza olduğunda araç sahiplerinin aracın yenisiyle değişimi dahil sahip olduğu hakları ifade etmektir. Yine amacımız ‘yasal haklarının farkında olan ve kullanan Bilinçli tüketici’  kavramını öne çıkarmaktır.
 • Tüketicinin ‘ayıplı mal’a karşı sahip olduğu hakları konu alan hukukçularca kaleme alınmış kitaplar, akademik makaleler dahil pekçok yayın bulunmaktadır. Fakat bu yayınlar özel olarak otomobildeki üretim hatası ile değil tüm malları kapsayan genel değerlendirmeler içermektedir. Aynı şekilde akademik nitelikteki yayınlar üniversitelerdeki hukuk öğrencilerini, akademik camia gibi dar bir çevreye göre yazılmıştır. Bu yayınlar araç sahiplerine ulaşmadığı gibi bu yayınlar araç sahiplerince okunsa bile kullanılan ağır hukuki  dil anlaşılamayacaktır. İnternet sitelerinde konu ile ilgili açıklayıcı bilgi vermek yerine Yargıtay kararları paylaşmak moda olduğu gibi avukatlarca yazılmış  açıklayıcı bilgilere pek yer verilmemektedir. Bu alandaki ihtiyaç ve eksiklikleri dikkate alarak bu web sitesi üzerinden bilgilendirici yazılar yayınlama ihtiyacı duyduk.Bunu yaparken Kısa ve öz ifadeler kullanmaya çalışıyoruz. Detaylı bilgi isteyenler için yazılmış Tüketici Hukukuna dair kitaplar ve bilimsel makaleler bulunmaktadır. Bu yazı ile dava almak amacımız yoktur, varsa avukatlarınız eliyle de bu haklarınızı kullanabilirsiniz. Bu yazı avukatlar dahil tüm okuyucuların yararlanmasına açıktır.
 • Konumuza giriş yapacak olursak; üretim hatası olan araç ayıplı mal olarak kanunda tarif edilmiştir.  6502 sayılı yasaya göre Ayıplı mal ‘ tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmaması ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan maldır. Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda, internet portalında ya da reklam ve ilanlarında yer alan özelliklerinden bir veya birden fazlasını taşımayan; satıcı tarafından bildirilen veya teknik düzenlemesinde tespit edilen niteliğe aykırı olan; muadili olan malların kullanım amacını karşılamayan, tüketicinin makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar da ayıplı olarak kabul edilir. ‘ Görüldüğü gibi kullanım hatası dışında benzer marka modeldeki araçlarda bulunan özelliklerin olmaması, kullanılamaması ayıp anlamına gelir. Örneğin benzer araçlar 1 defa marşa basınca çalışıyor sizin aracınız 3-4. marşa basında çalışıyorsa arıza ayıp kapsamındadır. Yine benzer araçlara göre vites geçişlerinde aşırı ses gelmesi, araçtaki sarsıntı ayıplı aracı işaret etmektedir.  Araç size 0 km olarak satılmış gerçekte kaza nedeniyle boyanarak satılmışsa ya da km yapmış araç size 0 km diye satılmışsa yine ayıplı araç vardır. Araçtaki arıza yetkili serviste birkaç defa tamire rağmen halen giderilmemişse ayıplı araç vardır. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.
 • Arıza üretim hatasından kaynaklanmışsa Bu durumda ‘Tüketicinin seçimlik hakları’ vardır. (Araç sahibi bu 4 seçenekten birisini talep edebilir)
 • Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda araç sahibi;
  1) Aracı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme
  2) Aracını vermeyip ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
  3) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere aracın ücretsiz onarılmasını isteme,
  4) İmkân varsa, aracın sorunsuz yenisiyle değiştirilmesini isteme,seçimlik haklarından birini kullanabilir.
 • Satıcı, mazeret üretmeden araç sahibinin tercih ettiği  talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Araç sahibi bu hakkını noter aracılığıyla ihtarname göndererek kullanması yerinde olur. Unutmayın ihtarnameyi avukat yazacaktır, noter değil.
 • İhtarnamenin ardından yetkili servis (30 işgünü içinde tamir bitirilemezse), üretici,satıcı,ithalatçı araç sahibinin talebini yerine getirecek veya tüketiciyi oyalayacak tekliflerde bulunacak ya da araç sahibinin dava açmasının önüne geçmek için düşük bedelli teklifler sunacaktır. Nihayetinde de araç sahibinin talebini kabul etmeyecektir. Bu durumda araç sahibi ya da avukatı Tüketici Mahkemesinde dava açarak bu hakkını talep edecektir. Binlerce davalar açılmış ve araç sahipleri haklarını almışlardır. Bu kapsamda avukatlığını yaptığımız araç sahipleri haklarına kavuşmuştur. Bu tür davalar 6502 sayılı yasa kapsamında açıldığında tüketiciden harç alınmayacaktır. Araç , şirket adına ise harç alınacaktır. Bu davalar ithalatçı şirketlerin merkezlerinde açılabildiğinden İstanbul Tüketici Mahkemeleri yetkili ve görevli olacaktır. Örneğin Audi,Wolksvageni bünyesinde barıdıran DOĞUŞ OTOMOTİV’in kanuni merkezi Sarıyer’de, MERCEDES’in kanuni merkezi Esenyurt’ta, BMW’nin ihtalatçısı BORUSAN’ın merkezi Avcılar’dadır.  
 • Özetle ifade edecek olursak; yüksek meblağlarla satın aldığınız araçlarda arıza meydana geldiğinde yasanın size tanıdığı hakları kullanmanız halinde sonuç alabilecek aksi halde size bu hakkınızı verecek kimsenin olmadığını bilmelisiniz. Tüketici örgütlerinden, tüketici hukukunda uzmanlaşmış avukatlardan hukuki destek alabilirsiniz. Bilinçli tüketici olarak hakkınızın farkında olunuz ve hakkınızı yedirmeyiniz. Sorunsuz kazasız belasız yolculuklar dilerim. 22.5.2016
  AV. TEVRAT DURAN
 • İletişim: 0533 631 16 42

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

6 thoughts on “Araç değişimi/aracın iadesi davalarında araç sahibi tüketicilerin bilmesi gerekenler

 • 3 Nisan 2018 at 10:33
  Permalink

  Avukat bey bilgilendirici bu paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Yanlız bir sorum olacak idi. Ben garanti kapsamındaki Nissan Pulsar marka/model aracımı şu an itibari ile 32 iş günüdür servise gönderdim. Yanlız araç arızası nedeni ile ilgili olarak en başta bir ihtarname yollamamıştım. Şu halde 30 iş gününü aşmış olsa dahi ayıplı mal kapsamında aracımın yenisi ile değiştirilmesini isteme hakkım kalmıyormu acaba. Öte yandan aracı alır iken babamın raporu üzerine ötv den muaf bir şekilde almıştık. Fakat bu sürecte babam vefat etti. Hali hazır durumda eğer aracımın yenisi ile değiştirme hakkım var ise babamın vefatı yanı raporlu arcatan muafiyet ayrıcalığından mahrum oluşumuz bu durumda bir aksılık çıkarır mı?
  Bilgilendirirseniz çok minnettar kalırım..
  En içten dileklerim ile.

  Reply
  • 5 Nisan 2018 at 13:20
   Permalink

   Halen değişim talep edebilirsiniz. Önemli olan aracın 30 iş gününden fazla serviste kalmasıdır.

   Reply
 • 15 Nisan 2018 at 00:53
  Permalink

  peki hocam aracim 2016 model arac degisim istedigimizde bu model yoksa 2018 mi vermek zorunda yoksa yok diyerek fatura bedelini ödemek isteyecektir.

  Reply
  • 16 Nisan 2018 at 12:24
   Permalink

   Değişim halinde İİK 24. maddesine göre 2016 model aracın 0 km değeri hesaplanacaktır.

   Reply
 • 13 Eylül 2018 at 06:04
  Permalink

  Avukat bey verdiğiniz bilgiler ve emeğiniz için teşekkürler. 1 hafta önce bayiden sıfır km araç aldım fakat aracın bazı bölümlerinde boya olduğu eksperler tarafından tespit edildi. Dava sürecini başlatacağım lakin bu süreçte aracı kullanabilir miyim yoksa emniyetli bir yerde muhafazamı etmeliyim? Bu konuda beni aydınlatabilirseniz cok memnun olurum..şimdiden teşekkürler..

  Reply
  • 24 Eylül 2018 at 12:58
   Permalink

   Tavsiyem, aracı kullanmaya devam etmeniz ve araçtaki değer kaybını satıcı bayiden talep etmeniz.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir