Araç değişim davası İstanbul’da hangi mahkemede açılır

Araç değişim davası İstanbul’da hangi mahkemede açılır , Araba değişim davası İstanbul’da hangi mahkemede açılır ? Bu sorudan önce kısaca özet bilgi verelim.

Araç değişim davası İstanbul'da hangi mahkemede açılır
Araç değişim davası İstanbul’da hangi mahkemede açılır
  1. Sıfır araç iade şartları nelerdir ?  Sıfır alınan araç garanti süresi içinde arıza yapmışsa araç sahibinin bedel iadesi, onarım,bedel indirimi,yenisiyle değişimi gibi hakları vardır.
  2. Araçtaki arıza varsa tüketici olarak 6502 sayılı yasa hükümleri uygulancak, para iadesi,  yenisiyle değişim, ücretsiz onarım, ayıp aranında bedel indirimi şeklinde 4 temel  hakkınız var. Araçtaki arıza yetkili serviste ücretsiz tamir edildikten sonra tekrar ediyorsa tüketici olarak bu sefer yine sözleşmeden dönerek aracınız için ödediğiniz parayı iade alabilir ya da sorunsuz yeniisyle değişim yapabilirsiniz. Tüketici olmayan araç sahipleri için ise 6098 sayılı yasa uygulanacaktır. Tüketici olarak Tüketici Mahkemesinde dava açtığınızda da genel hükümler taşıyan Türk Borçlar Kanunu genel hükümleri ve özelde de satım sözleşmesini düzenleyen hükümler uygulancaktır.
Araç değişim davası İstanbul'da hangi mahkemede açılır
Araç değişim davası İstanbul’da hangi mahkemede açılır

Sıfır araç iade şartları nelerdir ? 6502 sayılı yasa kapsamında araç sahibi tüketici ‘tamir, bedel indirimi, sözleşmeden dönerek bedel iadesi veya değişim’ talep edebilecektir.  Alıcı ve satıcı bu taşınır ( araç) satım sözleşmesinin iki tarafıdır. Yasa ve sözleşme iki tarafa haklar ve borçlar yüklemiştir. Bu nedenle 6502 sayılı ve 6098 saylı yasaların çok iyi bilinmesi gerekir.

Sıfır araç iade şartları nelerdir ?

Tüketici aracındaki arıza nedeniyle ; ‘aracın yenisiyle değişimini’ ya da ‘onarımını’ istemişse alıcının talep hakkı sona erer ve ‘ya yeni aracını alır’ ya da ‘aracı tamir’ edildiğinden kullanmaya devam eder. Burada sözleşmenin devamı iradesi alıcıda vardır.

Ancak tüketici aracının onarımını yetkili serviste yaptırmış fakat onarım başarısız  olmuşsa yani araçtaki arıza giderilememişse ya da yeni aracı da ayplı çıkmışsa tüketici diğer seçimlik haklarını kullanabilecektir. Çünkü alıcı araç sahibi,elindeki sözleşmeyi sona erdirme gibi bir hakkı kullanmayıp  arıza halinde sözleşmeyi ayak tutmak yani aracını kullanmaya devam etmeyi istemektedir. Bu durumda satıcı araç sahibinin bu sözleşmenin ifası talebini yerine getirmezse alıcı yani araç sahibi 6098 sayılı yasanın 125. Maddesince sözleşmeden dönerek 6502 sayılı yasadaki diğer diğer haklarını talep edebilecektir.

Araba değişim davası İstanbul’da hangi mahkemede açılır ? Sorusunun cevabına gelince tüketici sıfatıyla KARTAL, ÇAĞLAYAN ya da BAKIRKÖY ADLİYELERİNDEKİ TÜKETİCİ MAHKEMELERİ’nde araba değişim davaları açılmaktadır. 16.01.2017

AV. TEVRAT DURAN,İkitelli İstanbul

Randevu almak için: o553 254 81 34

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir