19 Mayıs gününün işçilerin çalışması kapsamında değerlendirilmesi

19 Mayıs 1919 günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Anadoludaki batı işgallerine karşı milli mücadeleyi başlattığı gündür. Nitekim bu mücadele sonunda 30 Ağustos 1922 Sakarya Başkomutanlık Meydan Zaferi ile cephe savaşında Yunanlılara karşı galibiyetimizle milli mücadele sona ermiş 24 Temmuz 1923 günü Lozan Anlaşmsı ile de siyasi olarak bağımsızlığımız uluslararası alanda tescillenmiştir. Bu nedenle 19 Mayıs günü bu mücadelenin anısına ülkemizde ‘Atatürkü anma gençlik ve spor bayramı’ olarak kutlanmaktadır. Atatürk başta olmak üzere emeği geçenleri rahmetle ve minnetle anıyoruz.

İşin işçiler bakımından olan hukuki boyutuna gelince; 2429 Sayılı ULUSAL BAYRAM VE GENEL TATİLLER HAKKINDA KANUNU Madde 2’ye göre ‘ Aşağıda sayılan resmi ve dini bayram günleri ile yılbaşı günü ve 1 Mayıs günü genel tatil günleridir.

A) Resmi bayram günleri şunlardır:

1. 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramıdır.

2. 19 Mayıs günü Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı günüdür.

3. 30 Ağustos günü Zafer Bayramıdır.

B) Dini bayramlar şunlardır:

1. Ramazan Bayramı; Arefe günü saat 13.00’ten itibaren 3,5 gündür.

2. Kurban Bayramı; Arefe günü saat 13.00’ten itibaren 4,5 gündür.

C) 1 Ocak günü yılbaşı tatili, 1 Mayıs günü Emek ve Dayanışma Günü tatilidir.

D) Ulusal, resmi ve dini bayram günleri ile yılbaşı günü ve 1 Mayıs günü resmi daire ve kuruluşlar tatil edilir. (1)

Bu Kanunda belirtilen Ulusal Bayram ve genel tatil günleri; Cuma günü akşamı sona erdiğinde müteakip Cumartesi gününün tamamı tatil yapılır.

Mahiyetleri itibariyle sürekli görev yapması gereken kuruluşların özel kanunlarındaki hükümler saklıdır.

29 Ekim günü özel işyerlerinin kapanması zorunludur.’

19 MAYISTA İŞÇİLER ÇALIŞIR MI ?

4857 sayılı İş yasamızın ‘Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışma’ başlıklı  44.maddesine göre 1 Mayıs günü işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir.’ İş sözleşmesinde 19 Mayısta çalışılacağı yazılı ise işçi çalışmak zorundadır. Böyle bir hüküm sözleşmeye konmamışsa işçinin yazılı onayının alınması gerekir. İşçi onay vermezse çalışmaya zorlanamaz.

PEKİ 19 MAYISTA ÇALIŞMA HALİNDE İŞÇİNİN ÜCRETİ NEDİR ?

’4857 sayılı yasa kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir.

Yüzde usulünün uygulandığı işyerlerinde işçilerin ulusal bayram ve genel tatil ücretleri işverence işçiye ödenir.

Hukuk Ofisimiz olarak işgalci Batı toplumuna karşı 19 Mayıs 1919 günü M.Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından başlatılan Milli mücadele kahramanlarını saygı ve vefa ile anıyoruz.

Bugünlerde de emperyal batı güçlerine karşı millet olarak uyanık olmalıyız. nBu uyanıklık gençlerde en üst düzeyde olmalı diyerek bilgi ve becerilerle donanımlı nesiller için çok ama çok çalışmalıyız. Bu vesile ile Türk milletinin bu gününü kutlarız. 19 Mayıs 2016

AV. TEVRAT DURAN

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir