Ölümlü yaralamalı trafik kaza mağdurlarının tazminat hakları nelerdir ?

Av.Tevrat DURAN
Av.Tevrat DURAN

Trafik kazası, beraberinde maddi ve manevi pek çok yıkımlara sebep olmaktadır. Trafik kazası sonucunda siz ya da yakınınızın sakat kalması veya bir yakınınızın vefatı halinde devlet size ne gibi  hukuki haklar veriyor. Kısaca özetleyelim;

I- TAZMİNAT DAVALARI SÜRECİ

youtube Haklarınızı videoyla izlemek için tıklayınız.

 1-Zorunlu mali mesuliyet ya da kasko sigortası kapsamında malüliyet ya da diğer adıyla sakatlık tazminatı; TV yayın videosunu izlemek için tıklayınız. 

2-MANEVİ TAZMİNAT ALACAĞI

 Trafik kazasında yaralanma halinde kişinin kendisine ya da vefatı halinde yakınlarına ; kazaya sebep olandan alınmak üzere manevi tazminata hükmedilir. Manevi tazminatın belirlenmesinde “Trafik Kazasının oluş şekli”, “kusur durumu”, “yaralanmanın ağırlığı” “tarafların ekonomik ve sosyal durumları” “vefat edene yakınlık derecesi” vs.  kriterleri etkilidir. Halk arasında kan parası da denmektedir. Bunun bilgisini avukatlarda arayınız. 

3-MADDİ TAZMİNAT ALACAĞI

 a-Trafik kazasında vefat halinde geride kalanlar; (kişinin anası,babası,eşi,çocuğu,bakmakla yükümlü olduğu varsa halası,teyzesi,yengesi vs.) destekten yoksun kalma tazminatına hak kazanmaktadır.

 b-Trafik kazasında yaralanan kişinin, sakatlığı (malüliyet hali) varsa işgüç kaybı tazminatı, hastane ve tedavi giderleri, işyerinde çalışamamaktan kaynaklı kazanç kaybı tazminatına vs. hak kazanmaktadır.

4-CEZA DAVASI

Ceza davasının açılması için C.Svcılığı aracılığı ile haklarınızı alabilirsiniz. Ceza soruşturması-davası sürecinde müdahil olarak aktif şekilde şikayetinizi bildirmeniz davayı takip etmeniz çok önemlidir. 

Son olarak ifade etmek isterim ki; Kazanın yarattığı mağduriyete ek olarak bir de piyasada el ilanları, broşürlerle müşteri avlayan üniversite mezun dahi olmayan ama boylarından büyük sözler söyleyen simsarlar  “trafik kazası mağduru iseniz bizi arayın” sloganı ile sizleri mağdur etmesin istiyorsanız ya işinizi kendiniz takip ediniz ya da bildiğiniz, itimat ettiğiniz avukat kanalıyla hakkınızı arayınız. 

Av.Tevrat DURAN

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir