Toplu İşçi çıkarma halinde haklarınız ?

Ekonomik bilançosunun kötü olması, iş değişikliği, iş hacminde daralmaya gitme, iş piyasasından tamamen çıkma gibi nedenlerle işverenler ‘toplu işçi çıkarma’ yoluna başvurmaktadır. 

İş yasasına göre’ İşveren; ekonomik, teknolojik, yapısal ve benzeri işletme, işyeri veya işin gerekleri sonucu toplu işçi çıkarmak istediğinde, bunu en az otuz gün önceden bir yazı ile, işyeri sendika temsilcilerine, ilgili bölge müdürlüğüne ve Türkiye İş Kurumuna bildirmelidir. 

Kaç işçi çıkarılırsa toplu işçi çıkarma sayılır ?

İşyerinde çalışan işçi sayısı:

a) 20 ile 100 işçi arasında ise, en az 10 işçinin,

 b) 101 ile 300 işçi arasında ise, en az yüzde on oranında işçinin,

 c) 301 ve daha fazla ise, en az 30 işçinin,

 İşine 17 nci madde uyarınca ve bir aylık süre içinde aynı tarihte veya farklı tarihlerde son verilmesi toplu işçi çıkarma sayılır.

TOPLU İŞÇİ ÇIKARMA PROSEDÜRÜ NEDİR ?

 Birinci fıkra uyarınca yapılacak bildirimde işçi çıkarmanın sebepleri, bundan etkilenecek işçi sayısı ve grupları ile işe son verme işlemlerinin hangi zaman diliminde gerçekleşeceğine ilişkin bilgilerin bulunması zorunludur.

 Bildirimden sonra işyeri sendika temsilcileri ile işveren arasında yapılacak görüşmelerde, toplu işçi çıkarmanın önlenmesi yada çıkarılacak işçi sayısının azaltılması yahut çıkarmanın işçiler açısından olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi konuları ele alınır. Görüşmelerin sonunda, toplantının yapıldığını gösteren bir belge düzenlenir.

 Fesih bildirimleri, işverenin toplu işçi çıkarma isteğini bölge müdürlüğüne bildirmesinden otuz gün sonra hüküm doğurur.

 İşyerinin bütünüyle kapatılarak kesin ve devamlı suretle faaliyete son verilmesi halinde, işveren sadece durumu en az otuz gün önceden ilgili bölge müdürlüğüne ve Türkiye İş Kurumuna bildirmek ve işyerinde ilan etmekle yükümlüdür. İşveren toplu işçi  çıkarmanın kesinleşmesinden itibaren altı ay içinde aynı nitelikteki iş için yeniden işçi almak istediği takdirde nitelikleri uygun olanları tercihen işe çağırır.

 Mevsim ve kampanya işlerinde çalışan işçilerin işten çıkarılmaları hakkında, işten çıkarma bu işlerin niteliğine bağlı olarak yapılıyorsa, toplu işçi çıkarmaya ilişkin hükümler uygulanmaz.

 İşveren toplu işçi çıkarılmasına ilişkin hükümleri 18, 19, 20 ve 21 inci madde hükümlerinin uygulanmasını engellemek amacıyla kullanamaz; aksi halde işçi bu maddelere göre dava açabilir.

İşveren kötüniyetli olarak işyerini kapatarak borçlarından kurtulma amacını taşıyorsa derhal uzman avukata vekalet vererek İş Davası açılmalı; mahkemeden işverenin mallarını satmasının önüne geçilmesi amacıyla İHTİYATİ TEDBİR/HACİZ talep edilmelidir. Toplu davalardaki tecrübemiz bize göstermiştir ki; toplu işçi çıkarma sonrası hukuksal başvurularda işçilerin birlikte hareket etmesi sonuçta lehlerinedir. Atalarımızın sözünü hatırlayalım ‘Birlikten güç doğar’. Aksi halde haklı olmanın parasal bir karşılığı olmayacaktır. 29.5.2014

AV. TEVRAT DURAN

 

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

2 thoughts on “Toplu İşçi çıkarma halinde haklarınız ?

 • 19 Ağustos 2016 at 01:35
  Permalink

  1997 sigorta girişliyim.1999 -2004 yılları arası dört buçuk yıl çalışmaya ara vermiştim.2004’den beri 12 yıldır aynı işyerinde çalışmaktayım. 4950 gün primim mevcut. Sigortalı başlangıç sürem19 yıl ama arada boşluk olduğu için fiziken çalışmam sürem 14 yıl. Bu şartlarda 1475 sy. 14/5’e göre ”Kendi isteğimle” işten ayrılırsam , Kıdem tazminatı alabiliyor muyum? Hukuki süreç ne kadar sürüyor? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.Saygılar.

  Reply
  • 19 Ağustos 2016 at 12:03
   Permalink

   Tazminat hakkınızı almanızın yolu SGK yazısını alıp tercihen avukatla noterden ihtarname ile talepte bulunmanızdır.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir