Müteahhitten daire alanların/arsasını müteahhite verenlerin hukuki durumu

Küçük birikimleriyle oturmak için daire almak isteyenler/az para ile çok kazanmak isteyen yatırımcılar  müteahhite henüz inşaat başlanmadan ya da inşaat sırasında bir kısım para vererek daire satın almaktadırlar. Müteahhit de genellikle noterden taşınmaz satış vaadi sözleşmesi imzalayarak alıcıya vermektedir. Müteahhit, arsa sahibinden aldığı arsapayı ve vekaletle bir kısım hisseyi  alıcıya tapudan devir de yapmaktadır. Buraya kadar herşey olağan seyrinde devam etmekte. Müteahhitin, sermaye birikiminin olmaması, piyasa şartları gibi nedenlerle inşaatı bitirememesi görülmektedir. Bu durumda müteahhitten daire alanlar , hatta elinde tapusu olanlar ne yapacaktır. Aynı şekilde kat karşılığı inşaat sözleşmesiyle arsasını veren arsa sahibi, müteahhite tapudan hisse devredenler ne yapacaktır.

Arsa sahipleri bakımından; arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi uyarınca yüklenicinin sözleşmede kararlaştırılan tapu paylarına hak kazanabilmesi için inşaatı sözleşmesine, plan ve projesi ile imar mevzuatına uygun bir şekilde tamamlaması gerekir. Mesela, sözleşme konusu inşaatın kaçak ve ruhsatsız olması ve binanın yasal hale getirilmesinin de mümkün olmaması halinde müteahhit hiçbir şeye hak kazanamaz. İnşaatın devamı sırasında arsa sahiplerinin yükleniciye devrettiği tapu payları ise avans niteliğinde olduğundan arsa sahibine iadesi gerekir.

Müteahhitten daire alanlar yönünden ise , tapu devirlerinin inşaatın usulüne uygun biçimde gerçekleşmesi halinde geçerlilik kazanacağını bilmeleri gerektiğinden iyiniyetli sayılmayacak, tapuda yükleniciden pay temlik alanların  tapu payları da iptal edilecek arsa sahibine iade edilecektir. Para ödeyen alıcılar müteahhite dava açarak ödedikleri paranın iadesini isteyebileceklerdir. (Tabi ortada mülkü olan muhatap müteahhit bulunabilirse !)

Arsa sahiplerinin, müteahhitten daire alanların bu gibi sürprizlerle karşılaşmamaları için sözleşmenin imzalanması, inşaatın devamı,teslimi aşamalarında uzman avukattan hukuki yardım almalarını tavsiye ediyoruz. 07.02.2014

AV.TEVRAT DURAN

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir