Müteahhitin kat karşılığı inşaat sözleşmesinden sonra ilave kat çıkması durumunda arsa sahibinin hakkı

Arsa sahiplerinin kendi arsasına bina yapması en karlı yoldur. Fakat arsa sahibinin  ya nakit parası yoktur ya da parası olsa bile inşaat bilgisi yoktur ya da inşaatla uğraşmak istemez. Bu hallerde arsa sahipleri müteahhitle notere giderek anlaşır. Arsanın değerine pazarlık gücüne göre taraflar yapılacak daireleri önceden noter sözleşmesiyle paylaşır. Buraya kadar sorun çıkmaz.

Arsa sahibine ait parselde inşaat yapılması konusunda noterde düzenleme şeklinde kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalanırken avukat yardımı alınız.

Çünkü genelde müteahhit haklı olarak sözleşmeye kendi menfaatine hükümler koyar. Arsa sahibi bilgisiz ve tecrübesizdir bir avukata gitmeyi akıl edecek kadar kültüre sahip değildir yani hukuk-kültür cahilidir.

Noter sözleşmesinde bağımsız bölümlerin paylaşımları ile ilgili maddesinde “İmar müsaade ettiği takdirde kattan çıkacak bölüm ve dairelerin yükleniciye ait olacağı” yazılmaktadır. Bu yazının konusunu da işte bu ilave kat çıkılması halinde arsa sahibinin ne yapacağıyla ilgilidir.

Sözleşmede ‘kottan yapım imkanı doğduğu takdirde ise, bu bölümlerin yükleniciye-müteahhite kalacağı‘ yazılmışsa bakılır; bu sözleşmenin imzalandığı tarih itibariyle kottan inşaat yapımı imkanı mevcut olduğu halde bu hususa sözleşmede yer verilmemişse ,ayrıca kottan kaç daire yapma imkanı olduğu da yazılı değilse arsa sahibinin eğitim kültür ekonomik durumuna bakılarak gabin hukuksal nedeni çerçevesinde anlaşmazlık ele alınır.

Mahkeme hakiminde aşırı yararlanma, paylaşımda aşırı dengesizlik olduğu kişinin bilgisiz tecrübesiz olduğu yönünde olumlu kanaat doğarsa (bunu avukat delilleriyle ortaya koyacaktır)

sözleşme dışında kottan kazanılan dairelerin sözleşmeyle kararlaştırılan örneğin %37,5, %62,5 ya da % 50, % 59  paylaşım oranına göre hakim taraflar arasında pay eder. 

Burada 1 yıllık hak düşümü süresini geçirmeden dava açılması gerekir. 23.9.2014

AV.TEVRAT DURAN

0553 254 81 34

(İstanbul’dan 09:00-20:00 arası randevu için arayabilirsiniz. Danışmanlık ücretlidir.)

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir