Hukukta süreler nasıl hesaplanır ?

ZamanaşımıMahkeme ya da icra dairesi tarafından sizlere belirli süre içinde ödeme,itiraz,cevap,dava açma gibi işlem yapmanız için gönderilen kağıtlarda süreler öngörülmüş olabilir. Aynı şekilde bir hakkın kullanımı için hakdüşümü ya da zamanaşımı süresi öngörülmüş olabilir. Bu süreler 5-7-10-30 gün, 2 hafta, 1 ay, 2 yıl gibi gün, hafta,ay,yıl şeklinde öngörülmüştür. Peki bu hallerde süreler nasıl hesaplanacaktır.  

Hukuk davalarında “ Süreler, taraflara tebliğ tarihinden veya kanunda öngörülen hallerde, tefhim tarihinden itibaren işlemeye başlar.

Süreler gün olarak belirlenmiş ise tebliğ veya tefhim edildiği gün hesaba katılmaz ve süre son günün tatil saatinde biter.

Süre; hafta, ay veya yıl olarak belirlenmiş ise başladığı güne son hafta, ay veya yıl içindeki karşılık gelen günün tatil saatinde biter. Sürenin bittiği ayda, başladığı güne karşılık gelen bir gün yoksa, süre bu ayın son günü tatil saatinde biter.

Resmi tatil günleri, süreye dahildir yalnız süre işgünü olarak belirtilmişse resmi tatil günleri hesaba katılmaz. Sürenin son gününün resmi tatil gününe rastlaması halinde, süre tatili takip eden ilk iş günü çalışma saati sonunda biter.

Siz yine de tedbirli olun bir bilene yani avukatınıza danışmayı ihmal etmeyiniz.

 

 

 

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

You may also like...

2 Responses

  1. utku diyor ki:

    Merhaba Tevrat Bey. Mahkemelerden gelen örn 30 günlük savunma sürelerine posta süresi dahil midir?Yani izmirde görülmekte olan bir davaya İstanbuldaki bir davalı 30. gün savunmasını postaya verse 35. gün mahkemeye ulaşsa sorun olur mu yoksa kargo/postada yaşanan tüm gecikmeler dahil 30 gün içinde savunma mahkemeye ulaşmalı mı?

    • avtevrat diyor ki:

      Posta ile cevap verilmez,dilekçenin mahkeme ile verilmesi gerekir. Elinize dilekçe geçtikten sonra süreniz başlayacaktır. İl dışına dilekçe göndermek isterseniz bulunduğunuz yerdeki eşdeğer mahkemeye dilekçenizi veriniz adresine ulaşacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir