Emsal ücret araştırması, 2013 Temmuz ayı itibarıyla iş kollarıyla birlikte Sendika ve üye sayıları

Av.Tevrat DURAN
Av.Tevrat DURAN

Uygulamada iş davalarında işçinin aldığı ücret SGK’ya  çoğunlukla asgari ücret ya da buna yakın seviyede gösterilmektedir. Aynı şekilde işçinin aldığı ücret bordrolara tam olarak yansıtılamamaktadır. Bu noktada işçinin gerçek manada fiilen aldığı ücretin belirlenmesi için tanık beyanı yanında  Yargıtay’ın içtihatları doğrultusunda İş Mahkemelerince emsal ücret araştırmasına gidilmektedir. Uygulamada avukat meslektaşlarımız emsal ücretlerin araştırılaçağı mesleki kuruluşlarına iş koluna göre ulaşamakta zorlandığı tarafımızdan görülmektedir. Hem meslektaşlarımıza hem de işçileri yardımcı olması bakımından 2013 yılı Temmuz ayı itibarı ile iş kolları ve  sendikaların üye sayılarına aşağıdan ulaşabilirler.  

6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu Gereğince; İşkollarındaki İşçi Sayıları ve Sendikaların Üye Sayılarına İlişkin 2013 Temmuz Ayı İstatistikleri Hakkında Tebliğ, 30.07.2013 tarihli ve 28723 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. 2013 Temmuz Ayı İstatistikleri Hakkında Tebliğ bilgilerine ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayınız.

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/ShowProperty/WLP%20Repository/cgm/dosyalar/2013_temmuz

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir