Emekli işçinin kıdem tazminatı hesabı nasıl yapılmalı

 • Emekli olacaklar bu yazıyı dikkatlice ve satır satır okuyunuz.

 • 1475 sayılı yasanın 14. maddesine göre ‘4857 sayılı kanuna tabi çalışan işçilerin hizmet akitlerinin:

  Bağlı bulundukları kanunla kurulu kurum veya sandıklardan yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı yahut toptan ödeme almak amacıyla; Feshedilmesi hallerinde işçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet aktinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır.

 • Emekli olacak İşçinin bu haktan faydalanabilmesi için aylık veya toptan ödemeye hak kazanmış bulunduğunu ve kendisine aylık bağlanması veya toptan ödeme yapılması için yaşlılık sigortası bakımından bağlı bulunduğu kuruma veya sandığa müracaat etmiş olduğunu belgelemesi şarttır.

 • İşçi bu belgeyi işverene verdiği takdirde kıdem tazminatına hak kazanacaktır. Bu belgenin ve talebin noter ile gönderilmesi doğru olanıdır. 

 • Uygulamada işçinin kıdem tazminatının yasaya uygun ve doğru olarak hesaplanmasında hatalar yapılmaktadır. Emeklinin yıpranma tazminatı aldığı gerçek ücret üzerinden hesaplanmalıdır. Uygulamada Sgk’ya verilen asgari ücrete göre kıdem tazminatı hesaplanmaktadır. Bu halde de emeklilik tazminatı az olacaktır.

 • Örneğin 20 yıl çalışan ve emekliliği gelmiş işçi aylık 2.000 TL eline geçiyorsa (2.797 TL) brütü ve işyerindeki yol ve yemek yardımları ilavesi ile 61.478 TL kıdem tazminatı alabilecektir. İşyerinde ikramiye, yakacak yardımı vs. varsa bu rakam artacaktır.

 • Aynı işçinin asgari ücret üzerinden yıpranma tazminatı hesaplanırsa 29.776 TL yıpranma tazminatı alacaktırGörüldüğü gibi kıdem tazminatı yarı yarıya farketmektedir. 

 • Emekli ödenmeyen fazla mesailerini, milli bayramlardaki çalışmalarına ait ücretlerini de  geçmişe dönük 5 yıl için alabilir.

 • Emekli işçi kullanmadığı izinlerin parasını da 10 yıl içinde alabilir.

 • TBK 420. maddesine göre işçi gerçek tazminatını almalı aksi halde ibraname imzalasa bile eksik tazminatını dava açarak alabilmektedir. Artık 1.7.2012 den sonra işçinin tazminatı elden değil bankadan yatırılmalıdır. Herkesin hakkını aldığı, hakkına razı olduğu çalışma barışının bozulmadığı günler dilerim. 24.3.2015

 • AV. TEVRAT DURAN,İstanbul

  Telefon: 0553 254 81 34

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

2 thoughts on “Emekli işçinin kıdem tazminatı hesabı nasıl yapılmalı

 • 19 Temmuz 2015 at 09:26
  Permalink

  Sn avukat sizlere sonsuz selamlar saygılar ben ekim 1 emekli olacam size sorum e Devlet te görünen ödenen aylık gelir demi yani maaş.mesai.yol.yemek gibimi hesap ediyoruz saygılar Teşekkürler

  Reply
  • 20 Temmuz 2015 at 15:18
   Permalink

   Emekli olduğunuz tarihte aldığınız net ücretin brütü üzerine yemek, yol, ikramiye ilavesi ile kıdem tazminatı hesaplanacaktır. 0553 254 81 34 ten randevu alarak ofisimize gelebilir detaylı hukuki danışmanlık alabilirsiniz.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir