Dava dilekçesi nasıl yazılır ?

Av.Tevrat DURAN, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur.
Av.Tevrat DURAN, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur.İstanbul’da 2000 yılından bu yana avukatlık yapmaktadır. 

Sağlam bir dava dilekçesi nasıl yazılır ?

Dava dilekçesi ya da cevap dilekçesi davanın anayasasıdır, davanın her aşamasında hakimin bakacağı ilk dilekçe dava dilekçesidir. Davalı iseniz de cevap dilekçeniz sizin savunmanızın bel noktası, temel dayanağınızdır. Hakimin ilk bakacağı  cevap dilekçenizdir. Bu yazımızda dava dilekçesini ele alacağız cevap dilekçesinin nasıl yazılması gerektiğini ilerleyen zamanda ele alacağız.

Dava dilekçesi ile olayları dilbilgisi kurallarına uygun yazarak, yasal ve maddi gerekçelerini beyanla neticede hakkınızın verilmesini mahkemeden talep edeceksiniz.

 1. Bunun için davayı hangi mahkemede açacağınızı bilmeniz gerekir. Bu medeni usul hukukunda ‘görev’ başlığı altında ele alınmaktadır. Davayı Asliye Hukuk, Sulh Hukuk,Tüketici,İş,Ticaret,Aile,Fikri Sınai Hukuk,Sosyal Güvenlik Mahkemelerinden birinde açmalısınız. Yanlış yerde dava açarsanız görevsizlik kararı verilmektedir. Bu da zaman,emek,para kaybı bazen de hak kaybı anlamına gelir.
 2. Mahkemenizi belirlediniz pekala nerede davayı açacaksınız Çağlayan mı Bakırköy mü,Kartal Anadolu Mahkemesinde mi yoksa Gaziosmanpaşa,Küçükçekmece Adliyesinde mi ? Davalının oturduğu yerde mi sizin oturduğunuz yerde mi yoksa sözleşmenin kurulu yerinde mi ifa yerinde mi ya da taşınmazın olduğu yerde mi ? Bu konu medeni usul hukukunda ‘yetki başlığı’ altında ele alınmaktadır.
 3. Görevli ve yetkili yeri belirlediniz. Peki hangi davayı açacaksınız, tespit mi eda davası mı ?
 4. Davayı belirsiz alacak mı kısmi mi ya da tam dava olarak mı açacaksınız ?
 5. Dava dilekçesinde harca esas değeri nasıl belirleyeceksiniz?
 6. Zararınızı isterken faiz talep ederseniz bunun türü nasıl olacak; yasal mı ticari reeskont avans mı ya da en yüksek mevduat faizi mi talep edeceksiniz ?
 7. Davalı olarak kimi ya da kimleri hasım göstereceksiniz ? Davalı olarak gösterebileceğiniz kişilerin yasal olarak sorumlulukları var mı bunu belirlemeniz gerekecek.
 8. Talebinizi birden çok davalıya karşı yönelteceksiniz peki davalılar arasında müteselsil ilişkisi var mı , bunu nasıl hangi ifadelerle mahkemeden talep edeceksiniz ?
 9. Haklısınız peki bunu ortaya koyan daha doğrusu pozitif hukuktaki yasa ve hangi maddeleri ? Dilekçenize yaklaşık 3600 kanundan ve daha fazlası binlerce tüzük, yönetmelik hükümlerini nasıl dilekçenize yazacaksınız ?
 10. Talebinizde haklısınız peki davalının sorumluluğunu haksız fiile mi sözleşmeye mi sebepsiz zenginleşmeye mi ya da kanuna mı dayandıracaksınız ? İlişkinin tabi olduğu yasaya göre zamanaşımı hükümleri değişecektir.
 11. Talebinizde haklısınız fakat bunu hakime arz edecek onu ikna edecek ıspat araçlarına sahip misiniz ? Delillerinizi nasıl tek bir seferde mi ileride vereceğiniz delil listesiyle mi arz edeceksiniz ?
 12. Dava dilekçenizde TC kimlik numaranızı adresinizi ya da davalının adresini ve biliyorsanız TC kimlik numarasını yazmalısınız.
 13. Davayı kazansanız bile hakkınızı alamama riskinize göre ihtiyati tedbir ihtiyati haciz talep etmelisiniz peki bunu nasıl talep edeceksiniz ?
 14. Dava dilekçesi davalı sayısından bir fazla adedince hazırlanmalıdır.
 15. Dava dilekçesini yazdınız delilleriyle birlikte dosya haline getirerek mahkemeye teslim etmelisiniz.

Bu listeyi uzatmak mümkün. Bunların tümünü sizin adınıza hukuk eğitimi almış avukatınız dilekçesinde kullanacaktır. Bu nedenle işi ehline verin ya da davayı avukatınıza vekaletname ile birlikte veriniz ya da dava dilekçenizi avukata yazdırınız. 14.12.2015

AV.TEVRAT DURAN,İstanbul

0553 254 81 34
0553 254 81 34

Ofis: 0553 254 81 34, randevu almak içindir.

 

 

Not: Çok sorulduğu için burada yazma ihtiyacı duyuyorum. 2015 yılı için her türlü dilekçe yazılması, ihbarname, ihtarname protesto düzenlenmesinde en az 300 TL ücret alınması zorunluluktur. İstanbul Barosunun tarifesine göre dava dilekçesi hazırlanması karşılığı ödenecek en az ücret 2.400 TL’dir.

 

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

2 thoughts on “Dava dilekçesi nasıl yazılır ?

 • 20 Mart 2017 at 00:27
  Permalink

  Merhaba, bosanma davasi icin dilekce yazacagim da 2.sayfa olarak sayfanin arka yuzunu mu kullanmali yoksa ayri bir sayfaya mi gecmeli ve bu dilekceyi cikti olarak alsam sorun olur mu? Avukat tutma imkanim olmadigim icin cevrilmek istemiyorum. Yardimci olursaniz sevinirim, tesekkurler.

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir