Alacağın yabancı para (ABD Doları, euro) ile dava edilmesi

Alacağın yabancı para (ABD Doları, euro) ile dava edilmesi

Yabancı para-döviz alacağı dava açılırken TL’ye çevrilip mi talep edilecek yoksa bizzat döviz olarak dava edilecek mi ? Bu soruya yanıtı seçenekli olarak  6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun ‘D. Ödeme’ I. Ülke parası ile başlıkı 99. maddesiyle düzenlenmiştir. Buna göre;

MADDE 99- Konusu para olan borç Ülke parasıyla ödenir.

Ülke parası dışında başka bir para birimiyle ödeme yapılması kararlaştırılmışsa, sözleşmede aynen ödeme veya bu anlama gelen bir ifade bulunmadıkça borç, ödeme günündeki rayiç üzerinden Ülke parasıyla da ödenebilir.

Ülke parası dışında başka bir para birimiyle belirlenmiş ve sözleşmede aynen ödeme ya da bu anlama gelen bir ifade de bulunmadıkça, borcun ödeme gününde ödenmemesi üzerine alacaklı, bu alacağının aynen veya vade ya da fiilî ödeme günündeki rayiç üzerinden Ülke parası ile ödenmesini isteyebilir.

Yasamıza göre sözleşmelerin içeriğine göre alacağın türü ve dövizle mi TL ile mi alacağın talep edilmesi değişecektir.

737 defa okundu

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir